مارکتون

پلی الکترولیت چیست

پلی الکترولیت (Polyelectrolyte) نوعی پلیمر هیدروفیلی است که به منظور لخته سازی آب استفاده می شود. منظور از پلیمر هیدروفیلی است آب دوست بودن است و میل به آب را نشان می‌دهد، به همین علت می‌تواند محلول‌های آبی با غلظت زیاد را تشکیل دهد. این محلول‌ ها به دلیل خاصیت ژله ای شکل، به‌عنوان از بین برنده یا لخته ساز ذرات معلق در فاضلاب و پساب صنعتی استفاده می گردد. پلی الکترولیت ها در اختصار Phpa  یا Pam نیز نامیده می شود. پلی آکریل آمید نیز نام دیگر این محصول است.

آکریل‌ آمید - پلی الکترولیت

آکریل آمید در پیش اسید و بازها، عوامل اکسید کننده، آهن و نمک‌های آهن، تجزیه می گردد. بی گرمایش به آمونیاک تجزیه شده و با گرمایش به منو اکسید کربن، دی اکسید کربن و اکسیدهای نیتروژن تجزیه می‌شود.

پلی الکترولیت پلیمری است که از زیر واحدهای آکریل آمید ساخته شده و فرمول شیمیایی آن (C۳H۵NO)n می باشد. از حیث ظاهری بلوری سفید رنگ است که توانایی حل شدن در آب، اتر و کلروفرم را دارد.

پخش ویدیو

انواع پلی الکترولیت

پلی آکریل آمید یا همان پلی الکترولیت، دارای سه نوع مختلف است که از هرکدام برای استفاده مخصوصی در فرایند تصفیه آب استفاده می شود؛

پلی الکترولیت کاتیونی

دارای بار مثبت هستند.

پلی الکترولیت آنیونی

دارای بار منفی هستند.

پلی الکترولیت نانیونی

در حالت بدون بار و خنثی هستند.

پلی اکریل آمید - پلی الکترولیت

کاربرد پلی اکریل آمید

پلی اکریل آمید یا پلی الکترولیت محصولی پرکاربرد است و دامنه استفاده از این محصول در کشاورزی، پزشکی، تصفیه آب، معدن، صنعت حفاری و … شامل می شود. تهیه چسب، پلاستیک‌ها، بازیافت نفت، حذف رنگ نیز از کاربردهای جانبی این محصول است. 

  • استفاده پوششی برای ایمپلنت ها و دارو ها در پزشکی
  • تولید مواد آرایشی و زیبایی
  • لخه سازی و تصفیه آب از مواد زائد و لجن
  • استخراج سنگ معدن، فلزات گرانبها مانند طلا ، نقره و پلاتین
  • افزایش جذب بهتر کود، جوانه زدن سریع بذر و ریشه زیایی بیشتر گیاه
  • استفاده در کاغذ سازی و تهیه خمیر کاغذ
  • افزایش عدد اکتان در سوخت بنزین

پلی اکریل آمید در تصفیه آب

در سال های اخیر و با توجه به رشد جمعیت و کاهش منابع آبی، برگرداندن آب به چرخه استفاده امری مهم و ضروری تلقی می شود. پلی‌ اکریل‌آمید یکی از مواد پاک‌کننده ای است که برای تسهیل تصفیه آب و فاضلاب و حذف اضافات آن استفاده می شود.

این مواد به صورت جامد و مایع و به منظور انعقاد جهت لخته و جداسازی لجن، از بین بردن کلوئیدها و ناخالصی های معلق در آب در فرآیند تصفیه کردن استفاده می گردد.

ویژگی سرعت ته نشین سازی مواد پلی الکترولیت که دو برابر سایر منعقد کننده ها است سبب شده از این ماده در حوزه تصفیه سازی استفاده های بسیاری شود.

اکریل آمید در تصفیه آب - پلی الکترولیت

انتخاب صحیح گرید پلی الکترولیت

پلی الکترولیت هایی که در شرکت پلی اکتیو تهیه می شود در 9 گرید مختلف تولید شده و قابل استفاده هستند. انتخاب این گرید بسته به بار الکتریکی کلوئیدها یا همان ریز معلق ها در محلول بستگی دارد. اگر ذرات بدون بار الکترولیتی باشند، پلی الکترولیت انتخابی باید از نوع نانیونیک باشد و اگر بار الکتریکی کلوئیدها منفی بود، باید پلی الکترولیت کاتیونیک مصرف کرد و همچنین اگر بار الکتریکی کلوئیدها مثبت بود، باید از پلی الکترولیت آنیونیک استفاده کرد. در واقع این پلی الکترولیت ها و کلوئیدها از طریق نیروی جاذبه الکتروستاتیک با یکدیگر پیوند برقرار می کنند. این نیروی جاذبه، با استفاده از واکنش بین بارهای ناهمنام ذرات معلق و فلوکولانت ها به وجود می آید.