مارکتون

تعریف نرمکن سیلیکونی

نرمکن سیلیکونی (Silicone Softener) در شستشو و چرخه تولید پارچه استفاده می شود. استفاده از این ماده سبب می شود بعد از فرایند شستشو پارچه خاصیت خشکی نداشته باشد و طول عمر آن افزایش یابد. در تولید پارچه برای تغییر خاصیت سطحی آن از نرمکن سیلیکونی استفاده می کنند تا نیروی کششی بین مولکولی بافت های پارچه را کمی کاهش دهد تا لطافت و نرمی در پارچه بیشتر و احساس دست آن افزایش یابد.

آبگریز مولکول نرم کننده - نرمکن سیلیکونی

نرم کن سیلیکونی سبب افزایش الاستیسیته و برگشت از چروک پارچه بعد از عملیات شستشو شده و از زرد شدگی پارچه ها بعد از خشگ شدن جلوگیری می کند.

این محصول در فرایند تکمیل پارچه با الیاف مصنوعی نظیر پلی استر اکریلیک و پلی آمید و الیاف طبیعی مانند پنبه کتان استفاده می شوند. استفاده از این محصول سبب عمق دهی، لطافت و شفافیت بیشتر رنگ پارچه می شود.

پخش ویدیو

انواع نرمکن سیلیکونی

نرمکن سیلیکونی در صنعت نساجی ماده ای اتمام دهنده است که در پارچه ها به منظور کاهش سختی لباس پس از شستشو استفاده می گردد. این ماده به صورت مایعی سفید رنگ است که با هر نسبتی از آب ترکیب می شود.

 

نرمکن سیلیکونی میکرو

ایجاد زیردست بسیار نرم و ابریشم مانند

نرمکن سیلیکونی ماکرو

دارای خاصیت عمق دهندگی است

نرم کن سیلیکونی - نرمکن سیلیکونی

کاربرد نرم کن سیلیکونی

نرمکن سیلیکونی در صنایع نساجی، سنگشویی، رنگرزی و تکمیل پارچه کاربرد دارد. این مایع برای نرم کردن پارچه و بالابردن کیفیت و عمر آن استفاده می شود. قابل استفاده برای منسوجات طبیعی و مصنوعی و ترکیبات آن ها می باشد و تاثیر نرمی و لغزش بسیار عالی روی سطح پارچه ایجاد می کند.

  • نرم کردن سطح انواع پارچه
  • استفاده در تکمیل‌های رزینی
  • افزایش قدرت کشش و پارگی پارچه
  • دارای خواص روان کنندگی هستند

نگهداری نرم کن های سیلیکونی

قبل از مصرف باید محلول نرمکن را به خوبی همزد تا مواد ته نشین با سایر بخش ها ترکیب شود. در دمای زیر صفر امکان انجماد محصول وجود دارد که میبایست با ایجاد حرارت 20 درجه سانتی گرادی و همزدن ها متداول محصول را به حالت عادی درآورد. همچنین نرمکن سیلیکونی در دمای بالای 40 خاصیت خود را از دست می دهد.

نرم کن های سیلیکونی - نرمکن سیلیکونی

نرمکن های سیلیکونی ماکرو عموما در الیاف ترکیبی مانند پلی استر ویسکوز، پلی استر پنبه و ویسکوز نایلون مورد استفاده قرار می گیرد. نرم کن سیلیکونی میکرو نیز قابل استفاده در دستگاه های فولارد می باشد که به دلیل حساسیت بالا می بایست به دقت مورد استفاده قرار گیرد.