مارکتون

امروزه ، صنایع مختلفی با پیشرفت علم بوجود آمده ، صنایع غذایی ، صنعتی خودروسازی ، صنعت مدلینگ ، صنعت راه سازی ، صنایع وابسته به کامپیوتر و تمامی صنایع دیگر که برای تولید محصولات خود نیاز به مواد اولیه با کیفیت دارند . تمامی کشورهای صنعتی و در حال صنعتی شدن برای برطرف کردن تامین مواد اولیه خود ، یا به تامین مواد اولیه بصورت درون سازمانی یا بیرون سازمانی می پردازد . به هر میزان که مواد اولیه با کیفیت تر باشد ، کیفیت محصول تولیدی نیز کیفیت بالایی خواهد داشت .

اسید چیست

مواد اولیه ، موادی هستند که برای تولید محصول نیاز می باشد . یکی از مواد اولیه اسیدها می باشد که اسیدها دنیای بسیار متنوعی دارد ، اسیدها در صنایع پزشکی ، صنایع صنعتی ، صنایع خوراکی و تمامی صنایع دیگر کاربرد دارد . اسید در زبان لاتین acidus و به معنی ترش می باشد . که یکی از خاصیتهای اسیدها ترش بودن مزه آنها است ، یکی از اسیدهای خوراکی که همه روزه با آن سر و کار داریم ، سرکه ، آبلمیو می باشد که در غذاهای خود استفاده می کنیم . یکی دیگر از خاصیت اسیدها ، خاصیت خورندگی آنها می باشد ، که سبب خوردگی می شود .

تعریف اسید

اسید ، ماده ای شیمیایی است که یون هیدروژن یا پروتون بدهد یا الکترون را جذب کند . به هر میزان که غلظت یون هیدروژن تولیدی بیشتر باشد ، محلول خاصیت اسیدی بیشتر و PH کمتری می باشد .

دانشمندان برای تعریف اسید ، تعاریف مختلف را بیان کرده اند ، یکی از تعریف قدیمی برای اسید عبارت است از : اسیدها موادی ترش مزه و خاصیت خورندگی دارند، شناساگرها را تغییر رنگ می دهند و بازها را خنثی می کنند، این تعرفی ساده برای اسید ها می باشد .

 

» مطلب مرتبط: پلی الکترولیت چیست و انواع آن کدام است

LABSA چیست | لابسا

کلرو سولفونیک اسید یا اسید سولفونیک (Sulfonic Acid) ترکیبی شیمیایی است که به صورت بی رنگ و مایع می باشد و دارای فرمول شیمیایی ClSO2OH می باشد . سولفوریک کلروهیدرین یک اسید قوی می باشد که با واکنش سولفور تری اکسید و گاز هیدروکلراید خشک در یک نسبت ترکیبی سنتز می شود. LABSA خاصیت اسیدی داشته و خورنده است و بایستی در مخازن استیل نگهداری گردد.

اسید LABSA قدرت امولسیون و شویندگی بسیار بالایی دارد ، از این ماده در فرمولاسیون مواد شوینده استفاده می شود .
سولفونیک اسید قدرت شویندگی و امولوسیون کنندگی بالایی دارد که با سایر سورفکتانت ها در فرمول محصولات شوینده سازگار است. همچنین این سورفکتانت، ارزان‌ترین نوع سورفکتانت در سراسر دنیاست و تا جاییکه امکان داشته باشد، در فرمولاسیون محصولات شوینده و دترجنت از این ماده استفاده می‌شود.

سولفونیک قهوه ای - LABSA چیست و کاربردهای آن کدام است
اسید سولفونیک قهوه ای 96 درصد

تفاوت اسید کلروسولفونیک با اسید سولفوریک

در نگاه اول ، ممکن است اسید سولفوریک را با اسید سولفونیک اشتباه گرفته شود ، هر دوی این اسیدها در فرمول شیمیایی خود شباهتهایی ارند ، و فقط تفاوت در جانشینی گروه آکلیلی به جای گروه هیدروکسیلی می باشد . هر دو آنها دارای خاصیت اسیدی و تفاوت در میزان قوی و ضعیف بودن اسیدی آنها می باشد .

 

» مطلب مرتبط: تفاوت سولفونیک اسید با سولفوریک اسید

کاربرد اسید کلروسولفونیک LABSA

لابسا در صنایع مختلفی کاربرد دارد از اسیدکلروسولفونیک در بخش دارویی و تولید داروهای آنتی باکتریال ، داروهای سلفا استفاده می شود . به دلیل خاصیت اسیدی بالایی که اسید کلروسولفونیک دارد و به راحتی چربی و آلودگی را از بین می برد ، در پاک کننده های مانند پاک کننده سطوح ، شیشه پاک کن ، شوینده ها ، صابون‌ها و موادی از این دست از اسید کلروسولفونیک استفاده می شود .

اسید کلرو سولفونیک به عنوان یک ضد زنگ مورد استفاده قرار می گیرد و اسید سولفونیک می تواند از خورد گی جلوگیری کند. اسید کلروسولفونیک به دلیل تمایل بسیاری به واکنش با پروتئین و کربوهیدرات دارد ، برای ساخت انواع رنگ های آنتی کوئین استفاده می شود که به دلیل اسیدی بودن این نوع رنگ ها ، محصول کاملا ضد آب بوده و در برابر شستشو مقاوم است.

LABSA در ساخت محصولات دیگری مانند ، باتری های سربی ، پاک کننده نساجی ، رزین اپوکسی ، صنایع کشاورزی ، صنایع چرم دوزی و بسیاری دیگر از صنایع کاربرد دارد .

نکات ایمنی کار با سولفونیک اسید

در هنگام استفاده از تمامی مواد شیمیای باید نکات ایمنی را رعایت کرد. در زمان استفاده از اسید سولفونیک نیز بایستی نکات ایمنی را رعایت نمود . این اسید قابل اشتعال نمی باشد ولی به شدت قدرت خورندگی دارد . هنگام استفاده باید از ماسک فیلتر دار ، عینک محافظ ، دستکش استفاده نمود و از تماس با چشم ، پوست و تنفس آن جلوگیری نمود . استفاده از اسید لابسا در محیط باز و یا استفاده از سیستم تهویه مناسب به شدت توصیه می شود .

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.