مارکتون

تعریف بایوساید

بایوساید (bioside) یک عامل بازدارنده است که از طریق شیمیایی یا بیولوژیکی جلوی رشد و انتشار میکرو ارگانیسم های مضر را می گیرد. مواد بایوساید به عنوان عامل ضد رسوب و ضد عفونی کننده نه تنها در تصفیه آب صنعتی، بلکه به عنوان یک ضدعفونی کننده در استخرهای شنا، آب نماها و … مورد استفاده قرار می گیرند. امروزه بایوساید به نام‌های میکروب‌کش و باکتری‌کش هم شناخته می‌شوند. بایوسایدها در محیطی که PH آن بین ۰ تا ۱۱ باشد و در فشار psi۱۵۰۰۰ قادر به فعالیت هستند، بایوسایدها در محیط‌هایی چون آب، آب دریا، خاک، نفت و مایعات روغنی می‌توانند فعالیت کنند.

انواع بایوساید

  • ایزوتیازولین
  • پروکسی استیک اسید
  • دی متیل بنزو آلکونیوم کلراید
  • گلوتار آلدئید
  • آب ژاول
  • THPS
  • دی برمو نیتریلوپروپین آمید

» مطلب مرتبط: دترجنت چیست

کاربرد بایوساید

عدم توجه به مقدار میکروارگانیسم های موجود در آب و محیط های استخراج نفت و گاز به مرور با تبدیل سولفات به سولفید به شدت به تاسیسات آسیب وارد نموده و باعث خوردگی می گردند. علاوه براین، به شدت کیفیت نفت استخراج شده را نیز کاهش می دهند. در تجهیزات مورد نیاز برای شیرین سازی آب و تصفیه آن نیزمیکروارگانیسم ها به ممبران ها آسیب جدی وارد می کنند. به همین دلیل با استفاده از بیوساید ها تلاش می شود تا حد مطلوبی اثرات باکتری ها/ قارچ و جلبک ها کاهش یابد.

بایوساید ها کنترل کننده و از بین برنده جلبک‌ها و باکتری‌های داخل آب هستند و کاهش کشش سطحی آب را در پی دارند. با محیط زیست بسیار سازگار بوده و هیچگونه ضرر و زیانی برای محیط زیست نخواهد داشت. از دیگر موارد بسیار کاربردی بایوسایدها می توان به تصفیه و ضد عفونی کردن آب استخرها اشاره نمود. به منظور جلوگیری از رشد و تکثیر میکروارگانیسم های موجود در آب های استخر که به مرور منجر به بروز بیماری های پوستی و همچنین تغییر رنگ آب شوند، از مواد باکتری کش اکسید کننده از جمله کلر و ازن استفاده می گردد.

کاربرد بایوساید در سیستم­های خنک کننده از رشد جلبک، رشد باکتریهای لجن ساز و فعالیت باکتریهای SRB , TBCجلوگیری می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *