مارکتون

صابون مول ۱۰ چیست

صابون مول ۱۰ با نام علمی نونیل فنول اتوکسیلات (nonilfenol etoksilat) ماده ای شیمیایی  و پایدار با pH حدود ۸-۵ است که در حلال های آلی به راحتی حل می گردد ولی انحلال آن در آب با دماهای مختلف انجام می شود. کاربرد صابون مول 10 گسترده است که در زیر به برخی از آن ها اشاره می شود؛

کاربرد صابون مول 10

در رنگ سازی به عنوان عامل پراکنده رنگ ها مورد استفاده قرار می گیرد. به دلیل خاصیت فراوانی که این ماده دارد از آن بعنوان افزودنی در تهیه لاستیک ها، پلاستیک ها، داروها، لوازم بهداشتی، مواد شیمیایی کشاورزی و تهیه کاغذ استفاده می شود.

» مطلب مرتبط: بایوساید چیست

این ترکیبات سورفاکتانت های غیر یونی یا شبه دترجنت هایی هستند که در ساخت شوینده ها مورد استفاده قرار می گیرند. از NPE ها معمولاً در شوینده های لباسشویی نیز استفاده می گردد.

صابون مول 10 به خاطر دارا بودن 10 گروه اتیلن، برای چشم و پوست مضر است و باعث تحریک آنها می شود. هنگام کار با این ماده بصورت خالص، حتما باید از لباس مخصوص، عینک و دستکش استفاده شود. در صورت برخورد این ماده با چشم، باید چشم ها را به مدت 15 دقیقه با آب شستشو دهید.

صابون مول ۱۰ کاربرد گسترده ای در صنایع مختلف دارد و به دلیل توانایی کاهش کشش سطحی در تولید امولوسیون کننده ها، رنگ ها و پوشش دهنده ها مورد استفاده قرار می گیرد. این ترکیبات همچنین در رنگ ها و پوشش های چوبی ، پوشاک و منسوجات ، ترکیبات فعال کننده سطحی ، سموم دفع آفات در بسته بندی مواد غذایی و تولید اسباب بازی ها مورد استفاده قرار می گیرد.

علاوه بر موارد فوق کنون ها در صنایع تولید لاتکس، واکس، رنگ، لاک ، در صنعت نساجی به عنوان پاک کننده، آنتی استاتیک و روان کننده بکار می روند. این ترکیبات در ساخت آنتی اکسیدان ها ، رزین ها، پلاستیک ساز، قارچ کش ها و به عنوان ماده اولیه در مایع ظرفشویی و انواع شیشه پاک کن و شوینده های دیگری مانند شامپوها نیز مورد استفاده قرار می گیرد.