مارکتون

پاکیزگی و تمیزی در تمام انسان ها مهمترین جایگاه را دارد، در واقع پاکیزه بودن در تمامی جوامع یک رکن اساسی و مهم محسوب می شود . همه افراد دوست دارند محل زندگی ، محل کار ، محل تفریح و تمام محیطهایی که افراد در آن حضور و با آن در ارتباط هستند مرتب و پاکیزه باشند . رعایت بهداشت نیز بسیار مهم می باشد ، چرا که رعایت بهداشت شخصی موجب سلامت جسمی ، و روحی فرد می شود .

با پیشرفت علم و توجه بیشتر به پاکیزگی ، برای شستن تمام سطوح مواد شوینده ای ابداع و در اختیار مردم قرار گرفت . یکی از شوینده های بسیار پر کاربرد و مهم در صنایع دترجنت ها می باشند که به نام شوینده های صنعتی نیز شناخته می شود . در این مطلب به بررسی و معرفی انواع شوینده های صنعتی و کاربردهای آن یا همان دترجنت می پردازیم .

شوینده چیست

شوینده ها می توانند ذرات آلوده، چربی ها و تمام ذرات اضافی که به سطوح چسبیده اند را از سطوح جدا و سطح را پاکیزه نمایند . مواد شوینده دارای صابون یا هر گونه ماده مخلوط آلی هستند که دارای اشکال مخنلف هستند. صابون جزو اولین شوینده ساخته شده می باشد که بیش از 2000 سال پیش اختراع شده است و در طی سالهای طی شده دچار پیشرفت و تنوع بسیار زیادی شده است. نام دیگر شوینده دترجنت می باشد که در واقع ترکیباتی هستند که با نفوذ به آلودگی ها و چربی ها می توانند آنها را از سطوح پاک کنند. مواد شوینده ترکیبات شیمیایی و مصنوعی ساخته شده می باشند که اکثریت آن ها مشتقات پتروشیمی هستند و از مرطوب کننده ها در آن استفاده می شود. مایع ظرفشویی ، مایع دستشویی ، پودر لباس از نمونه های مواد شوینده هستند.

شوینده های صنعتی

در طول روز ، ما با بسیاری از وسایل و محیط در ارتباط هستیم ، در بسیاری از اماکن مانند بیمارستان ها ، درمانگاه ها ، مراکز بهداشتی و پزشکی استفاده از شوینده های صنعتی بسیار مهم و کلیدی می باشد . در صنایع غذایی ، تولیدات لبنی و بسیار از موارد دیگر شستشوی صنعتی بسیار مهم می باشد . اهمیت توجه به بهداشت به دلیل شیوع بیماری ها بسیار مهم می باشد که افراد در ابتدا باید آگاهی کامل در مورد اهمیت توجه به بهداشت را داشته باشند و سپس آموزشهای درست را برای انجام بهداشت داشته باشند . در این راستا توجه به شوینده های صنعتی ، برای انجام این مورد بسیار مهم می باشد ، می توان با هزینه اندک و استفاده از شوینده های صنعتی به پاکیزگی محیط و کم کردن عوامل بیماری زا ، ویروس ها و میکروب ها نمود .

دترجنت

شوینده های صنعتی یا همان دترجنت ها ترکیباتی هستند که سطوح را از آلودگی یا چربی پاک می کنند . این مواد انواع مختلف دارند و با توجه به نیاز و خواص آن در صنایع مورد استفاده قرار می گیرند . نوع ، قیمت ، کیفیت و مورد استفاده هر دترجنت صنعتی متفاوت می باشد . در واقع این مواد ماده ای تمیز کننده ، سورفاکتانت و یا مخلوطی از چند سورفاکتانت با خاصیت پاک کنندگی در محلول ها می باشد. دترجنت از خانواده ترکیبات شبیه صابون هستند ، و جزو دسته بندی آلکیل بنزن سولفونات می باشد که در آب به سختی حل می شوند. Detergent پاک کننده و از بین بنده ذرات چربی و چرک و آلودگی از سطوح ، پارچه ها و اجسام دیگر نیز می باشد .

» مطلب مرتبط: دترجنت چیست

انواع دترجنت

دترجنت ها دارای انواع مختلف مانند قلیایی، اسیدی ، حلال می باشند ، به دلیل آنکه آب دارای کشش سطحی بالا می باشد ، به تنهایی نمی تواند یه پاک کنند مناسب محسوب شود ، به همین دلیل استفاده از شوینده ها با کاهش کشش سطحی آب ، آب را قادر به نفوذ در آلودگی ها سبب جدا شدن آلودگی از سطح می شود . شوینده های صنعتی با واکنش های ، حلالیت ، شیمیایی ، پاک کنندگی فرآیند پاک کنندگی را انجام می دهند و در کنار عملیات مکانیکی شوینده در پاک کنندگی بهتر ، از دترجنت استفاده می کنند . برای بهبود پاک کنندگی شوینده های صنعتی می توان از چندین روش استفاده نمود ، اسپری کردن مواد شوینده ، بکارگیری با بخار آب و دیگر موارد که در آن ها استفاده از خاصیت سایشی در پاک کننده ها بهترین عملکرد را دارند .

کاربرد شوینده های صنعتی

شوینده های صنعتی در بسیاری از صنایع کاربردهای بسیار وسیعی دارد ، از صنایع تولیدی ، پتروشیمی گرفته تا صنایع گردشگری و کشاورزی از شوینده های صنعتی استفاده می شود . در زیر به بررسی استفاده از شوینده های صنعتی در صنایع می پردازیم .

کاربرد شوینده های صنعتی در صنعت دام و طیور

یکی از صنایع بسیار مهم و پر تقاضا ، صنعت دام و طیور می باشد که در آن بهداشت و توجه به آن بسیار مهم و حیاتی می باشد ، استفاده از شوینده های صنعتی در آن بسیار زیاد و پر اهمیت می باشد . استفاده از شوینده های مناسب برای شستشوی دستگاه جوجه کشی ، ظروف آبخوری دام و طیور ، ظروف غذاخوری آنها ، استفاده از شوینده های مناسب شستشوی سطوح ، کف ، دیوارها ، آغل و تمام محیطی که دام وطیور در آنها زندگی می کنند ، استفاده از شوینده های مناسب در وسایل شیردوشی و نگهداری آنها جز مهمترین اقدامات در این صنعت می باشد .

» مطلب مرتبط: پلی الکترولیت چیست و انواع آن کدام است

کاربرد شوینده های صنعتی در صنایع غذایی

صنایع غذایی به دلیل اهمیت پاکیزگی در آن از شوینده های صنعتی در تمام بخش فرآیند تولید ، نگهداری استفاده می کنند . برای جلوگیری از باکتری ها و از بین بردن آن ها ، از مواد شوینده صنعتی در قسمت بسته بندی ، انتقال ، سردخانه و قسمت حمل و نقل استفاده می کنند تا محصول تولیدی دارای استاندار لازم و بدون آلودگی به دست مشتری برسد .

شوینده خانگی - معرفی انواع شوینده های صنعتی و کاربردهای آن
پودر شوینده خانگی

کاربرد شوینده های صنعتی در صنعت گردشگری

صنعت گردشگری یک صنعت بسیار وسیع و گسترده می باشد که به دلیل تنوع و استفاده طیف وسیعی از افراد از تمام نقاط جهان و سر کار داشتن آنها با هتل ها ، مراکز گردشگری ، اقامتگاه ها و دیگر قسمت های یک شهری یا کشور بسیار حائز اهمیت است . هر گردشگر با سرویس بهداشتی ، رستوران ها ، سیستم حمل و نقل ، بناها ، آشپرخانه ها ، حمام ، اتاق خواب ، پارکینگ و تمام بخش های دیگر ارتباط نزدیکی دارد . استفاده از شوینده های صنعتی برای ، پاک نمودن تمام این سطوح بسیار مهم می باشد . برای هر سطح می توان از شوینده مناسب آن استفاده نمود .

» مطلب مرتبط: کاربرد صابون مول 10

کاربرد شوینده های صنعتی در پتروشیمی

در صنعت پتروشیمی نیز از مواد شوینده استفاده می شود . در این صنعت از مواد شیمیایی برای پاک کردن مواد نفتی و روغنی استفاده می شود . در فرآیند تولید محصول در صنعت پتروشیمی ، تمیز کردن خط تولید از آلودگی ها ، در کیفیت نهایی محصول تولیدی بسیار مهم می باشد . استفاده از شوینده ها صنعتی برای از بین بردن ذرات ، روغن و هر گونه آلودگی در تمام بخش های این صنعت مورد استفاده قرار می گیرد .

همانگونه که ذکر شد ، شوینده ها در تمامی بخش های زندگی ما ، مورد استفاده بسیار قرار می گیرند ، در منزل ، سر کار ، کارخانه ها ، وسایل حمل و نقل بنا بر استفاده از شوینده مورد نیاز استفاده می شود .برای استفاده از شوینده های صنعتی باید بر اساس کاربرد و مورد استفاده ، شوینده مناسب را انتخاب و به کار برد .