مارکتون

صابون مول چیست

نونیل فنول اتوکسیلات (C9H19C5H4(OCH2CH2)nOH) یک سورفکتانت غیریونی است که با نام صابون مول نیز شناخته می شود. این ماده کشش سطحی را کاهش داده و به خاطر همین ویژگی در صنایع شوینده و تولید دترجنت ، تمیز کننده ها و صابون های مایع و جامد استفاده می شود. این ترکیب از افزایش گاز اتیلن اکساید به نونیل فنول به دست می آید که به آن نونیل فنول اتوکسیله یا به اختصار NPE نیز گفته می شود.

نونیل فنول اتوکسیلات به صورت مایعات ویسکوز با گریدهای مختلف و جامدهای مومی شکل سفید رنگ وجود دارند. این ترکیبات به عنوان امولسیفایرهای آب در روغن یا روغن در آب ، مرطوب کننده، روان کننده ، پخش کننده و پایدار کننده مورد استفاده قرار می گیرند.

انواع صابون مول

نونیل فنول اتوکسیله یا صابون مول دارای درجه های مختلفی است که به دلیل خواص مشابه این مواد کاربرد آن ها در اغلب موارد مشابه یکدیگر است.

صابون مول 6 | NPE6

نوعی سورفکتانت غیر یونی می باشد با قدرت مرطوب کنندگی و امولسیفایر کنندگی مناسب که در سیستم های هیدروکربنی بعنوان شوینده کمکی استفاده میشود.این ترکیب در پاک کننده ها و چربی گیرها ، صنایع نساجی و چرم ، تولید مواد شوینده خشک خانگی و صنعتی و همچنین فرمولاسیون سموم کشاورزی استفاده می شود.
سورفکتانت‌ یا فعال کننده سطحی ( Surfactant ) ماده ای است که کشش سطحی آب را کاهش می‌دهد. سورفکتانت‌ها ممکن است به عنوان شوینده، مواد خیس کننده، کف‌کننده و پراکنده کننده‌ عمل کنند. ترکیبات سورفکتانت‌ مانند صابون عمل می کند و بعد از تماس با آب حالت لزجی به خود می گیرد.

» مطلب مرتبط: سورفاکتانت چیست و کاربردهای آن کدام است

صابون مول 9 | NPE9

ترکیب صابون مول 9 به دلیل خاصیت پاک کنندگی و ایجاد رطوبت مناسب در تولید شوینده ها بسیار استفاده می شود، در صنایع تولید پارچه و کاغذ، تولید سموم دفع آفات کشاورزی و همچنین استفاده به عنوان عامل امولسیون در آبکاری فلزات مورد استفاده این نوع ترکیب می باشد .

صابون مول 10 | NPE10

صابون مول 10 به علت غلظت بالایی که دارد برای تولید به عنوان ماده اولیه صابون بسیار مورد کاربرد می باشد . از این درجه مول در تولید شامپو و شوینده و همچنین صنعت نساجی استفاده می گردد. pH این صابون در حدود ۸-۵ است.

صابون مول 20 | NPE20

این درجه از صابون مول به دلیل خاصیت مرطوب کنندگی مناسب در شستشوی پشم خام و پاک کردن آلودگی های آن خصوصا گریس استفاده می شود. در صنایع نساجی نیز در مرحله سفید سازی، برای بهتر کردن عملکرد عامل سفید کننده به کار گرفته می شود.خاصیت آنتی استاتیک و روان کنندگی و امولسیفایری یا پایدار کننده آن، میزان استفاده از این ماده را علاوه بر شستشوی اولیه پشم، در صنایع کشاورزی و تولید کود های شیمیایی، رنگ و رزین و حتی صنعت نفت افزایش داده است.

» مطلب مرتبط: کاربرد صابون مول 10

صابون مول 30 | NPE30

این ماده به عنوان پایدار کننده محلول در آب و نوعی پایدار کننده در دمای بالا شناخته می شود. در صنایع رنگ و رزین به دلیل ایجاد رطوبت، سبب یکنواخت شدن و کنترل غلظت رنگ و تثبیت آن روی سطوح و در کشاورزی نیز در فرمولاسیون سموم دفع آفات و تولید کود شیمیایی استفاده می شود.

موارد استفاده صابون مول

صابون مول کاربرد وسیعی در صنعت دارد. در فرمولاسیون شوینده ها به دلیل کاهش کشش سطحی، امولوسیون کننده ها، رنگ ها و پوشش دهنده ها و… استفاده می شود. از این ماده می توان در رنگ ها و پوشش های چوبی ،  منسوجات، سموم آفات، بسته بندی مواد غذایی، کفش ها،اسباب بازی ها استفاده کرد.

نکات ایمنی استفاده از نونیل فنول اتوکسیلات

در استفاده از نونیل فنول اتوکسیلات نیز مانند هر ماده ی شیمیایی لازم است نکات ایمنی را رعایت نمود:

  • باید هنگام کار با این ماده از لباس، دستکش و عینک محافظ استفاده نمایید .
  • به هر دلیلی بلعیده شد ، بایستی سریع برای رقیق شدن این ماده 1 الی 2 لیوان آب بنوشید و سعی نکنید با استفراغ آن را خارج نمایید .
  • در صورت استنشاق آن ، فورا محل را ترک کرده و هوای تازه تنفس نمایید .
  • چنانچه با پوست برخورد کرد ، بایستی سریع لباسها را تعویض و محل برخورد را با آب ولرم و صابون شستشو دهید .
  • تماس با چشم بسیار مخاطره آمیر است و بایستی سریع یا مقدار بسیار زیاد آب شستشو داده شود . حتی اگر علائمی ندارید ، سریع به پزشک مراجعه کنید.
  • به دلیل سمی بودن، از رها کردن این ماده در محیط زیست بپرهیزید. این ماده برای آبزیان سمی با اثرات طولانی مدت است.
  • برای خاموش کردن آتش حاصل از آن از کربن دی اکسید، مواد شیمیایی خشک و کف استفاده کنید. با رعایت نکات ایمنی خطرات ناشی از کار با این ماده شیمیایی را به حداقل برسانید.
  • در محیط خشک و به دور از حرارت قرار بگیرند همچنین آن ها را در مخازنی از جنس PVC ، ظروف استیل ضد زنگ و فولاد های کربنی در انبار نگهداری می کنند.با قرار دادن آنها در مجاورت هوا و در دمای ۸۰ درجه ی سانتی گراد طی مدت زمان طولانی به تدریج شاهد افزایش شدت رنگ آن ها خواهیم بود.

» مطلب مرتبط: تاریخچه صابون

قیمت صابون مول

قیمت خرید و فروش نونیل فنول اتوکسیلات بر حسب نوع آن و وزن بسته بندی متفاوت است و می توان آن را از شرکت پلی اکتیو خریداری کرد. برای تهیه این محصول می توانید با شماره های مندرج در وبسایت تماس حاصل کرده و از متخصصین این شرکت مشاوره دریافت نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *